Site İstatistikleri
Toplam
:
5596220 ziyaretçi
Bugün
:
1884 ziyaretçi
Dün
:
4416 ziyaretçi
Sayfa 0.03 saniyede yüklendi
Email
    
Sağlık Köşesi »   

TULAREMİ NEDİR?

TULAREMİ NEDİR?

TULAREMİ

                                                                                                                                 22.03.2012

Tularemi; özellikle Kuzey yarım kürede zaman zaman küçük salgınlar yapan, hayvanlardan temasla bulaşan bir hastalıktır. Genel olarak hayvan temasının daha fazla ve hijyenik koşulların uygun olmadığı kırsal alanlarda görülmekle birlikte, nadiren şehirlerde yaşayanlarda da rastlanmaktadır. Ülkemizde tularemi vakalarının son yıllarda artan sebebi, özellikle yağışlı sezonlardan sonra kemirici sayısında artış ile açıklanmaya çalışılmaktadır.

Kaynak suyu tüketimi, avcılık ve vahşi tavşan etinin yenmesi, kemirici çıkartılarıyla (idrar, dışkı vb.) temas, hijyenik olmayan gıda tüketimi, ev ve çevresinde kemirici sayısında belirgin artış gözlenmesi ile doğayla ilişkili aktiviteler gibi bağımsız değişkenler risk faktörleri arasındadır. Dünyada enfekte hayvan ve kene ile temas en sık gözlenen bulaşma yolu iken, ülkemizde klorlanmamış içme suyu veya kaynak suyu tüketimi asıl bulaşma yoludur. Özellikle tavşan, çeşitli vahşi kuşlar, sıçan, fare, sincap gibi yabani hayvanların enfekte çıkartıları, kanları, iç organları ile direkt teması sonucu bulaşır. Yine; kene, bit, pire, sinek gibi insektisitlerin enfekte kedi, köpek veya sincapları ısırdıktan sonra insanları ısırmasıyla bulaşabilir. Kırsal alanda kemiricilerin dışkı, idrar gibi çıkartıları ile kontamine olmuş tahılların hasadı esnasında veya tahıl depolarında çalışanların tozları soluması ile bulaşabilir. En sık olarak da kontamine (bakteri ile bulaşmış) gıdaların yenilmesi ve suların içilmesi ile bulaşır.

Hastalık ani başlangıç gösterir. Yüksek ateş, üşüme, titreme, baş ağrısı, bulantı, kusma, kırıklık, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, terleme görülür. Tedavisiz olgularda günlerce devam eder. Tularemi direkt temas ile bulaşmışsa üst kısmı kızarık şişlik, ülser veya lenf bezlerinde büyüme, su ve gıdalar ile bulaşmışsa boğaz ağrısı, bademciklerde büyüme, kızarıklık, üzeri beyaz bir örtü ile kaplı görünüm, kontamine  ellerle gözler kaşınmışsa gözlerde kızarıklık, akıntı, solunum yoluyla alınmışsa öksürük, balgam, yan ağrı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Antibiyotik tedavisine rağmen iyileşmeyen boğaz enfeksiyonları, boyunda şişlik, son bir ay içinde klorlanmamış su içmek, yabani hayvan teması, kene ısırığı, hayvan leşleri ile temasta tularemiden şüphelenmek gerekir.

KORUNMA-KONTROL

Tularemiden korunma da en iyi yol, bakteri ile temasa neden olan durumlardan kaçınılmasıdır. Hayvan derisi yüzülürken eldiven giyilmesi, ölü hayvanlarla temas edilmemesi, gerekiyorsa eldivenin yanı sıra maske ve gözlük kullanılması önerilmektedir. Vahşi hayvanların etleri yenmeden önce iyi pişirilmelidir. Ölü havanlar tarafından kontamine olan su kaynakları kullanılmamalıdır. Su kaynaklarında standart klorlama işleri uygulaması, su kaynaklı tularemi salgınlarından korunmada yeterlidir. Tularemi insandan insana bulaşmaz.

 

 

 

o   Salgın görülen yerleşim birimlerinde; su kaynaklı enfeksiyon düşünülüyor ise sular kaynatılmadan içilmemeli ve dezenfekte edilmeden kullanılmamalıdır.

o   Muhtemel kontamine materyal ile doğrudan ve dolaylı temastan kaçınılmalıdır.

o   Gıda depolarının fare, sıçan veya diğer kemiricilerle temasının önlenmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.

o   Hayvan dışkısı ile kontamine gıdalar tüketilmemelidir.

o   Yabani veya evcil hayvanlar (kedi ve köpekler) ile temastan sonra mutlaka eller yıkanmalıdır.

o   Av hayvanlarının etleri iyi pişirilerek tüketilmelidir. Salgın dönemlerinde ise yabani hayvanlar avlanmamalıdır ve etleri tüketilmemelidir.

o   Yabani hayvan kesilirken, yüzülürken mutlaka önlük ve eldiven giyilmelidir.

o   Ölü hayvanlarla temas gerekiyorsa eldiven, maske ve gözlük kullanılmalıdır.

o   İçme suyu kaynaklarının sıçan, fare ve diğer kemiriciler tarafından muhtemel kontaminasyonlarının önlenmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

o   Kontamine olduğu düşünülen su kaynakları usulüne uygun klorlanmalıdır.

 

 

·         Salgın sırasında;

o   İçme suları kaynatılmadan içilmemeli ve dezenfekte edilmeden kullanılmamalıdır.

o   Açık su kaynakları kullanılmamalıdır.

o   Hayvan dışkıları bulaşan gıdalar tüketilmemelidir.

o   Gıda saklanan yerlere fare, sıçan gibi kemiricilerin girişleri önlenmelidir.

o   Yabani hayvanlar avlanmamalıdır, etleri tüketilmemelidir.

o   Hayvan leşlerine çıplak elle dokunulmamalı, uygun bir şekilde gömülmelidir.

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 7161